Česká technologická nanodružice

Vyvíjená ve spolupráci výzkumné instituce, komerčních firem a univerzit

Družice oslavila 500 dní na orbitě

5. listopadu slaví česká nanodružice VZLUSAT-1 500 dní na orbitě. Během její dosavadní mise se podařilo shromáždit data pro výzkum zemské radiace a ověřit vlastnosti nových českých kompozitů pro kosmické použití.

5. listopadu slaví česká nanodružice VZLUSAT-1 500 dní na orbitě. Během její dosavadní mise se podařilo shromáždit data pro výzkum zemské radiace a ověřit vlastnosti nových českých kompozitů pro kosmické použití.

Nanodružice VZLUSAT-1, vyvinutá ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ) ve spolupráci s českými společnostmi a univerzitami, nese na své palubě miniaturizovaný rentgenový dalekohled, přístroj FIPEX pro měření koncentrace kyslíku v atmosféře a také testuje nově vyvinutý radiační štít z kompozitního materiálu. Družice je postavena na standartní platformě CubeSat 2U o rozměrech 20 x 10 x 10 cm, váží 2 kg.

Jedním z hlavních přínosů projektu je schopnost družici samostatně sestavit v rámci jednoho pracoviště a vyslat ji následně do vesmíru. Vladimír Dániel z VZLÚ k tomu dodává:

„Mise nám pomohla ověřit si celou řadu postupů, které nyní můžeme rozvíjet na dalších, pokročilejších projektech. 500 dní na orbitě rovněž znamená, že družice prokázala nadprůměrnou životnost v rámci své kategorie. Co se týče samotných přístrojů, družice VZLUSAT-1 prokázala, že dokáže provádět měření na stejné úrovni, jako mnohem větší a nákladnější satelity, v tom patří naše mise ke světové špičce. Navíc testované kompozitní materiály k odstínění radiace od české firmy 5M prokázaly velmi dobré vlastnosti.“

Družice se pohybuje na polární dráze ve výšce 500 km rychlostí 7610 m/s. Na orbitu byla vynesena v rámci mezinárodní mise QB50 23. června 2017, do plného provozu byla uvedena 2. srpna 2017. Webová stránka družice: http://vzlusat1.cz/cs/

VZLUSAT-1 vznikla ve spolupráci s Rigaku Innovative Technologies Europe, HVM PLASMA, ÚTEF ČVUT, 5M, TTS, Innovative Sensor Technology a FEL ZČU. 

© 2024 Výzkumný a zkušební letecký ústav, a. s. | vytvořila společnost DIS MEDIA, s. r. o.