Česká technologická nanodružice

Vyvíjená ve spolupráci výzkumné instituce, komerčních firem a univerzit

Mise

VZLUSAT-1 je první česká technologická nanodružice typu CubeSat určená pro testování nových přístrojů a technologií.

Nanodružice VZLUSAT-1 byla vyvíjena ve spolupráci VZLÚ (Výzkumný a zkušební letecký ústav, a.s.), komerčních firem a univerzit. VZLUSAT-1 má za úkol ověřit dva hlavní technologické experimenty: Miniaturizovaný rentgenový dalekohled a Kompozitní materiál pro stínění kosmické radiace a vědecký experiment QB50 FIPEX.

Nanodružice VZLUSAT-1 má velikost standardního nanosatelitu typu Cubesat velikosti 2U (10x10x20 cm) v okamžiku vystřelení na oběžnou dráhu Země. Nanodružice VZLUSAT-1 je vybavena výklopnými panely a vysouvací rentgenovou optikou, takže se její velikost na orbitě zvětší na 10x10x35 cm. Družice váží 2 kg.

Nanodružice typu CubeSat je progresivní druh malých družic původně určených pro univerzitní projekty studentů. Dnes se tyto nanodružice staví i pro komerční účely nebo jako plnohodnotné výzkumné družice ESA a NASA.

Nanodružice VZLUSAT-1 byla 23. 6. 2017 vynesena z Indie na kruhovou oběžnou dráhu do výšky 505 km v rámci mezinárodní mise QB50 společně s dalšími 30 družicemi. Předpokládaná životnost na oběžné dráze je několik let.

© 2024 Výzkumný a zkušební letecký ústav, a. s. | vytvořila společnost DIS MEDIA, s. r. o.