Česká technologická nanodružice

Vyvíjená ve spolupráci výzkumné instituce, komerčních firem a univerzit

VZLUSAT-1 slaví pět let na oběžné dráze

Český nanosatelit VZLUSAT-1 je na oběžné dráze Země už pět let. Jeho životnost přitom byla původně odhadována na jeden rok. I po pěti letech ale systémy družice stále plně fungují a poskytují vědecká a technologická data. VZLUSAT-1 je výsledkem projektu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, (VZLÚ), komerčních firem a univerzit, do vesmíru byl „vystřelen“ 23. června 2017 z Indie. Od té doby oběhl Zemi více než 28 000krát.

„Jsem rád, že VZLUSAT-1, který byl navržený jako technologická platforma pro vyzkoušení různých věcí, stále funguje a komunikuje s námi. To není úplně obvyklé. V této kategorii satelity vydrží něco málo přes rok. Pět let, pro tento typ satelitu, to je velký úspěch. Je to nejdéle sloužící český satelit,“ říká Josef Kašpar, generální ředitel VZLÚ.

„Je to obrovský úspěch. Vyvinout samostatně družici bylo výzvou. Obětovali jsme tomu spoustu času ve VZLU i společně s partnerskými firmami a univerzitami. To, že funguje dodnes, je pravděpodobně výsledkem puntičkářské práce a dlouhého testování celého systému. A také určitě trochou štěstí,“ dodává systémový inženýr VZLÚ Vladimír Dániel.

VZLUSAT-1 ale není jedinou družicí VZLÚ na oběžné dráze. „V tuto chvíli tam je ještě VZLUSAT-2, ten jsme stříleli v lednu. Nedávno jsem se díval a zrovna jsme zachytili oba satelity, jak letí spolu, „jedničku“ nad Jihoafrickou republikou a „dvojku“ nad Madagaskarem, což bylo krásné. A to navozuje náš cíl, kam směřujeme. Jsou to takzvané konstelace satelitů. Znamená to mít ve vesmíru víc družic, které spolu navzájem komunikují. Takže blízké operace družic, nejen předávání dat, ale třeba i manévry typu údržby nebo jiné záležitosti. Tam směřujeme. I když je to doména, kterou Česká republika vlastně nikdy nedělala,“ vysvětluje Josef Kašpar s tím, že by chtěl, aby řešení VZLÚ byla chytrá a dlouhodobá.

© 2024 Výzkumný a zkušební letecký ústav, a. s. | vytvořila společnost DIS MEDIA, s. r. o.